شیاتزو چیست؟
 
شیاتزو، در لغت به معنای " فشار با انگشت " است. درواقع شیاتزو روشی است ژاپنی برای درمان بیماری ها بر اساس اصول کلی طب سنتی چین یا TCM.
    طب سوزنی که یکی از شاخه های مهم طب سنتی چین است، پس از رواج در چین، در قرن ششم میلادی توسط راهبان بودایی به ژاپن برده شد. در قرن دوازدهم میلادی، امپراطور چین برای توسعه  هر چه بیشتر این روش در ژاپن، اساتیدی را به آنجا اعزام کرد تا این روش را به ژاپنی ها بیاموزند.
 
بعدها ژاپنی ها با توجه به خلق و خو و فرهنگ خود، سوزن را از فرایند درمان حذف کرده و به جای آن از انگشت دست برای فشار وارد آوردن بر نقاط درمانی مورد استفاده در طب سوزنی بهره گرفتند.
 
همان طور که می دانیم دانش طب سوزنی بر اساس فلسفه ی تائوئیسم شکل گرفته است. فلسفه ای که اعتقاد دارد سلامت و سعادت و خوشبختی در حفظ تعادل بین نیروها و گرایشات متضاد است. جهان که بر اساس چرخه ی انرژی حیاتی شکل گرفته است، دارای دو نیروی متضاد با قطبین مثبت و منفی یا " یین" و " یانگ " است که مدام با هم در تضاد و تقابل هستند و در عین حال یکی بدون دیگری نمی تواند وجود داشته باشد. این دو نیروی متضاد به همراه ترکیبی از 5 عنصر بنیادین شامل: چوب، آتش، خاک، فلز و آب موجودیت و ماهیت هر موجودی در جهان را تبیین می کنند. هر گاه ترکیب این 5 عنصر و انرژی های یین ویانگ در آن ها در تعادل به سر ببرند، آرامش، سلامتی و صلح  برقرار است. در غیر این صورت، تعادل به هم خورده و گرفتاری، آشوب و بیماری بر حیات آن موجود مسطولی می شود.
 
انرژی حیاتی بدن که در زبان چینی به آن " چی " یا " شی " گفته می شود و در زبان ژاپنی " کی " ، از طریق زمین و آسمان وارد تن آدمی می شود و از مسیرهایی عبور می کند که به آن ها مریدین گفته می شود. در مجموع 12 مسیر اصلی و هشت مسیر فرعی در بدن انسان هم چون رودی جاری است که به هم می پیوندند و ادامه دهنده ی مسیر مریدین قبلی می شوند. بر روی این مریدین ها نقاطی است که محل تجمع انرژی بوده و به آن ها در زبان ژاپنی " نقاط تسوبو" گفته می شود. این نقاط که در مجموع بالغ بر 837 نقطه می شود، نقاطی است که از طریق تحریک آن ها می توان اختلالات انرژی و به هم خوردن تعادل انرژی حیاتی بدن را برطرف نموده و ضمن بازگرداندن سلامتی بدن، از بروز بیماری های آتی جلوگیری به عمل آورد.
 
شیاتزو با بهره گیری از این نقاط و وارد کردن فشار انگشتان دست، اقدام به درمان بیماری ها می کنند. بیماری های  داخلی، مفاصل، بیماری های سیستم عصبی، استرس، بی خوابی، تشویش و اضطراب، بیماری های غدد درون ریز و غیره از جمله ی مواردی است که شیاتزو اقدام به درمان آن ها می کند.
 
   شیاتزو که مدتی پس از رسوخ پزشکی مدرن در ژاپن، مورد بی توجهی دولت قرار گرفته بود، در سال 1965 پس از آن که آقای نامی کوشی بنیادگذار شیاتزو نوین اقدام به درمان نخست وزیر هاشیموتو کرد که بیماری اش با روش پزشکی مدرن درمان نشده بود، رسمی اعلام شد. از آن زمان تا کنون کالج شیاتزو ژاپن با برگذاری دوره های سه ساله آموزشی، که علاوه بر مبانی طب سنتی چین، اصول شیاتزو و فراگیری مباحث گوناگون مربوط به روش های تشخیص بیماری و روش های درمان آن ها، آناتومی و فیزیولوژی پزشکی نوین را نیز در بر می گیرد، درمانگران متعددی را تربیت و مشغول به کار کرده است.
 
موفقیت های شیاتزو در تشخیص و درمان بیماری ها، بعدتر مورد توجه جامعه ی جهانی قرار گرفته و هم اکنون در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفته و حتی کالج ها و مراکز آموزشی متعددی در کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا همه ساله اقدام به آموزش علاقمندان رشته های درمان طبیعی می کنند.
 
یکی از شاگردان نامی کوشی، به نام شی زوتو ماسانوگا، با بهره گیری از اصول ذن و مدیتیشن، و اضافه کردن حرکات کششی، بهره گیری از ساعد، آرنج و پا ابداعاتی در این روش به وجود آورد و روش خود را " ذن شیاتزو" نامید. این روش نیز با استقبال بسیاری مواجه شده است و از شهرت جهانی برخوردار است.
                                                                                                                                                                                                              غلامرضا آذرهوشنگ